top of page

ÚVOD

Projekt Negative Lab & Market je postaven na rozšíření zájmu o ručně zvětšované fotografie klasickou cestou a podpory tradice české umělecké fotografie. Chtěl bych toto řemeslo přiblížit lidem a oživit povědomí o jejím smyslu. 

Kromě komfortního místa pro samotnou laboratorní práci bych rád vytvořil i inspirativní prostor pro setkávání, pořádání workshopů nebo malých výstav. Proto vyhledávám prostor v populárních, hezkých čtvrtích, podporujících kulturní růst a přívětivou atmosféru v sousedství. Ideální dispozicí by proto byl prostor s předním prostorem s výlohou do hlavní ulice s příjemným denním světlem a zázemím pro sezení a adjustační práce (např. paspartování, skenování nebo rámování). Druhá místnost by pak byla vyřešena světlotěsně, optimálně s pasivní nebo aktivní výměnou vzduchu, tekoucí vodou a odpadem a úložným prostorem pro všechny nezbytnosti.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


VIZE

Kromě komunitní laboratoře bych v projektu rád zahrnul i malou galerii pro prezentaci výsledných prací. Je jednoduché koupit si generický plakát v korporátních prodejnách nábytku nebo si pořídit sítotiskovou ilustraci. Ručně zvětšenou fotografii však má většina lidí za nedostupnou komoditu. Často vás ani nenapadne o takovém díle uvažovat. Přitom lze touto formou nejen podpořit začínající umělce, ale i si pořídit originální, osobitou a hodnotnou dekoraci pro Váš domov či kancelář. Část zisku by šla přímo autorům, část na materiál a chod projektu. Podud by se ukázal zájem, mohlo by místo sloužit i jako prostor pro setkání  podobného charakteru.

Režijní náklady laboratoře bych chtěl zkombinovat mírnými členskými příspěvky, podporou českých i zahraničních značek zabývající se výrobou a distribucí souvisejících materiálů, kulturními dotacemi od městkých částí a Ministerstvem Kultury a vlastními zdroji. Činnost by tedy byla nezisková a neměl by být problém získat i podporu ze státních zdrojů. Samozřejmě bych náklady kalkuloval tak, aby na nich nemusel být projekt závislý.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

VYBAVENÍ

V podstatě veškerým vybavením pro plnohodnotný provoz temné komory disponiju už nyní. Pro černobílý proces mám zvětšováky Durst, Leitz a Beseler s objektivy Rodenstock, Leitz a Schneider. Vše poměrně high(er)-end vybavení. Rozsah formátů je momentálně od 35mm kinofilmu do 6x7 středního formátu. Maskovací rámy značek RRB, Saunders a Dunco umožňují zvětšeniny do velikosti 50x60 cm. Mám i novodurové dřezy pro umístění adekvátně velkých misek. Chemii používám pokud možno nezávadnou pro životní prostředí. Nevhodnou pro běžnou kanalizaci vozím na sběrný dvůr. Víceméně hledám vybavení americké, japonské nebo anglické výroby, které do procesu vnáší mnohem větší jednak větší duch profesionality a druhak jakýsi uspokojivější pocit při práci. A samozřejmě preciznější výsledky. V současné době domlouvám i nákup procesoru pro barevný pozitivní proces Durst, který umožnuje zvětšování barevných materiálů do velikosti 30x40 cm. Bezpečnostní LED osvětlení, profesionální termolis, sušící rámy a všechny pomůcky pro přesné řezání a adjustaci jsou samozřejmostí.

MOOD BOARD

Toto je tzv. mood board pro představu jakým způsobem by zhruba projekt měl působit. Je inspirován již fungujícími komunitními "laboratořemi" ve světě.  Použité obrázky jsou z New Yorku, Osla, Paříže nebo Berlína.

Odkazy na použité ilustrace zde:
Phoenix Film Revival - Phoenix / Arizona / USA

Silver Grain Classics - Bad Neuheim / Německo
Bushwick Community Darkroom - Brooklyn / New York / USA

Gowanus Darkroom - Brooklyn / New York / USA
Emulsion Lab - Paříž / Francie
Safelight Berlin - Berlín / Německo

DSCF3712-1800x1200.jpg
silver+darkroom+sink.jpg
darkroom.jpg
bottom of page